Former Residents

Class of 2019

Class of 2018

Jourdan Cancienne, MD

Jourdan Cancienne, MD

Medical School: Tulane
Fellowship: Rush (Sports)

 

James Carr, MD

Beamer Carr, MD

Medical School: Wake Forest
Fellowship: Hospital for Special Surgery (Sports)

 

 

Ian Dempsey MD

Ian Dempsey, MD

Medical School: Albany
Fellowship: Rush (Sports)

 

 

Cody Evans MD

Cody Evans, MD

Medical School: UVA
Fellowship: Carolinas Medical Center (Trauma)

 

 

Ahmad Fashandi MDAhmad Fashandi, MD

Medical School: UVA
After residency: staying at UVA on staff

 

Class of 2017

Jeff Boatright

Medical School: Florida
Fellowship: University of Virginia (Hand)

 

 

Andrew Bridgforth MD

Andrew Bridgforth

Medical School: Nevada
Entered Military after residency

 

 

Czoch Wojciech MD Wojciech Czoch

Medical School: Penn State
Fellowship: Alfred I. duPont Hospital for Children (Pediatrics)

 

 

David Lustenburger, MD
David Lustenberger

Medical School: Ohio State
Fellowship: Vanderbilt (Sports Medicine)

 

Emily Cushnie MD

Emily Cushnie Schaheen

Medical School: Virginia
Fellowship: Wake Forest (Hand)

 

Class of 2016

Tyrrell Burrus Sports Medicine University of Michigan

Tyrrell Burrus

Medical School: UT
Fellowship: Michigan (Sports Medicine)

 

Rahman Kandil Sports Medicine Stanford

Rahman Kandil

Medical School: Tufts
Fellowship: Stanford (Sports Medicine)

 

 

Nathan Lanham Military

Nathan Lanham

Medical School: Eastern Virginia Medical School
Entered Military after Residency

 

 

Josh Li Spine Surgery Columbia

Joshua Li

Medical School: Xi’an Medical University (China)
Fellowship: Columbia (Spine)

 

 

Adam Wilson Sports Medicine Taos

Adam Wilson

Medical School: Georgetown
Fellowship: Taos, NM (Sports)

 

 


Class of 2015

Megan Gleason

Megan Gleason

– Medical School: Boston University

– Fellowship: Sports Medicine, University of Virginia

 

 

ustin Griffin

Justin Griffin

– Medical School: Loyola

– Fellowship: Sports Medicine, Rush University

 

 

Steve Ikpe

Steve Ikpe

– Medical School: Missouri

– Fellowship: Sports Medicine, Pittsburgh

 

 

Brian Werner

Brian Werner

– Medical School: Wake Forest

– Fellowship: Sports Medicine, Hospital for Special Surgery

 

 

 

Yang

Scott Yang

– Medical School: Northwestern

– Fellowship: Pediatric Orthopaedics, Los Angeles Children’s

 

 

 

Class of 2014

Anjan Kaushik

Anjan Kaushik

– Medical School: University of Virginia

– Fellowship: Hand and Upper Extremity, University of Rochester

 

 

Tom KellerTom Keller

– Medical School: University of Virginia

– Fellowship: Sports Medicine, Santa Monica Orthopaedic Group

 

 

Boyd RawlesBoyd Rawles

– Medical School: Virginia Commonwealth University / Medical College of Virginia

– Fellowship: Hand and Upper Extremity, University of Virginia

 

 

Jesse SeamonJesse Seamon

– Medical School: University of Virginia

– Fellowship: Trauma, St. Louis University

 

 

 

Jeff TumanJeff Tuman

– Medical School: Drexel

– Fellowship: Sports Medicine, Stanford University

Class of 2013

Namory Bagayoko

–          Medical School: Johns Hopkins University

–          After residency: Locum Tenens work in West Virginia prior to pursuing additional training

Mike D’Apuzzo

–          Medical School: Luiz Razetti, Caracas, Venezuela

–          Fellowship: Adult Reconstruction, Hospital for Special Surgery

Josh Gluck

–          Medical School: Temple University

–          Fellowship: Hand and Upper Extremity, St. Luke’s Roosevelt

Marc Haro

–          Medical School: Indiana University

–          Fellowship: Sports Medicine, Rush University

Jon Mason

–          Medical School: Eastern Virginia Medical School

–          Fellowship: Spine, Twin Cities Spine Center (Minneapolis, MN)

 

Class of 2012

Laura Gill

–          Medical School: University of the West Indies, Barbados

–          Fellowship: Pediatric Orthopaedics, Children’s Hospital of Philadelphia

MaCalus Hogan

–          Medical School: Howard University

–          Fellowship: Foot and Ankle, Hospital for Special Surgery

Winston Gwathmey

–          Medical School: Eastern Virginia Medical School

–          Fellowship: Sports Medicine and Shoulder Surgery, Massachusetts General Hospital / Harvard Medical School

John Scanelli

–          Medical School: University of Virginia

–          Fellowship: Knee Surgery, North Sydney Orthopaedic and Sports Medicine Center (Sydney Australia); Adult Reconstruction, Dunedin, New Zealand

Erica Taylor

–          Medical School: Duke University

–          Fellowship: Hand and Upper Extremity, Cleveland Clinic

 

Class of 2011

Yaw Boachie-Adjei

–          Medical School: Tufts University

–          Fellowship: Hand and Upper Extremity, University of Virginia; Shoulder Surgery, University of Washington

Sean Jones-Quaidoo

–          Medical School: UCLA

–          Fellowship: Spine, Norton Leatherman (Louisville, KY)

Richard Ma

–          Medical School: University of Virginia

–          Fellowship: Sports Medicine, Hospital for Special Surgery

Chealon Miller

–          Medical School: Harvard Medical School

–          Fellowship: Sports Medicine, University of Pittsburgh

Melissa Willenborg

–          Medical School: University of Iowa

–          Fellowship: Adult Reconstruction, University of Virginia

 

Class of 2010

Luke Choi

–          Medical School: University of Missouri

–          Fellowship: Sports Medicine and Shoulder Surgery, Massachusetts General Hospital / Harvard Medical School

Scott Eisenhuth

–          Medical School: University of Virginia

–          After residency: United States Air Force, Keesler Air Force Base (Biloxi, MS)

Richard Rainey

–          Medical School: Meharry Medical College

–          Fellowship: Sports Medicine, Campbell Clinic (Memphis, TN)

Trevor Starnes

–          Medical School: Indiana University

–          Fellowship: Hand and Upper Extremity, Curtis National Hand Center (Baltimore, MD)

 

Class of 2009

Saadiq El-Amin

–          Medical School: Drexel University

–          Fellowship: Sports Medicine, Hospital for Special Surgery

Aaron Freilich

–          Medical School: University of Virginia

–          Fellowship: Hand and Upper Extremity, Wake Forest University

Ray Golish

–          Medical School: UCLA

–          Fellowship: Spine, Stanford University

Mike Kwon

–          Medical School: Hahnemann

–          Fellowship: Pediatric Orthopaedic and Congenital Hand, Texas Scottish Rite (Dallas, TX)

Jasmin McGinty

–          Medical School: University of Virginia

–          Fellowship: Pediatric Orthopaedics, New York University Hospital for Joint Diseases

 

Class of 2008

Lance Brunton

–          Medical School: University of Pittsburgh

–          Fellowship: Hand and Upper Extremity, Curtis National Hand Center (Baltimore, MD)

Jason Oliviero

–          Medical School: University of Virginia

–          Fellowship: Sports Medicine, University of Colorado; Shoulder Surgery, Florida Orthopaedic Institute

Doug Orndorff

–          Medical School: University of Colorado

–          Fellowship: Spine, University of Wisconsin

Rob Schoderbek

–          Medical School: University of South Carolina

–          Fellowship: Sports Medicine, American Sports Medicine Institute (Birmingham, AL)

Chris Sherrell

–          Medical School: University of Tennessee

–          Fellowship: Adult Reconstruction, OrthoCarolina (Charlotte, NC)

 

Class of 2007

Matthew Craig

–          Medical School: Jefferson Medical College

–          Fellowship: Trauma, University of Minnesota

Erik Dorf

–          Medical School: University of Colorado

–          Fellowship: Hand and Upper Extremity, Wake Forest University

Barton Harris

–          Medical School: Medical College of Virginia

–          Fellowship: Adult Reconstruction, Medical College of Virginia

Brian Leo

–          Medical School: University of Virginia

–          Fellowship: Sports Medicine, UZH Sports Medicine Institute

Scott Wein

–          Medical School: University of North Carolina

–          Fellowship: Hand and Upper Extremity, Indiana Hand Center

 

Class of 2006

Geoff Baer

–          Medical School: Vanderbilt

–          Fellowship: Sports Medicine, University of Pittsburgh

Eric Francke

–          Medical School: University of North Carolina

–          Fellowship: Spine, William Beaumont

Jon Goff

–          Medical School: Georgetown University

–          Fellowship: Shoulder Surgery, Harvard Shoulder Service

Ole Raustol

–          Medical School: Brown University

–          Fellowship: Pediatric Orthopaedics, Atlanta Scottish Rite

Richard Thomas

–          Medical School: Medical College of Georgia

–          Fellowship: Sports Medicine, Mississippi Sports Medicine

Class of 2005

Todd Battaglia

–          Medical School: SUNY Buffalo

–          Fellowship: Sports Medicine, New England Baptist (Boston, MA)

Steve Cohen

–          Medical School: UMDNJ

–          Fellowship: Sports Medicine, University of Pittsburgh

Quanjun Cui

–          Medical School: Henan Medical University, China

–          Fellowship: Adult Reconstruction, University of Virginia

Kees Poelstra

–          Medical School: University of Groningen, Netherlands

–          Fellowship: Spine, Thomas Jefferson University

John Thaller

–          Medical School: Jefferson Medical College

–          Fellowship: Hand and Upper Extremity, Philadelphia Hand Center

 

Class of 2004

Anikar Chhabra

–          Medical School: University of Virginia

–          Fellowship: Sports Medicine, University of Pittsburgh

Michael Handy

–          Medical School: Duke University

–          Fellowship: Orthopaedic Trauma, Grant Medical Center (Columbus, OH)

Hans Olsen

–          Medical School: Brown University

–          Fellowship: Sports Medicine, University of Rochester

Cay Mierisch

–          Medical School: University of Lubeck

–          Fellowship: Hand and Upper Extremity, Mayo Clinic (Rochester, MN)

Adam Crowl

–          Medical School: University of Virginia

–          Fellowship: Spine, University of Pittsburgh

 

Class of 2003

Adrian Baddar

–          Fellowship: Adult Reconstruction, The Cleveland Clinic

Sonny Gill

–          Fellowship: Spine, Emory University;  Sports Medicine, Steadman Hawkins Clinic (Vail, CO)

Brett Hampton

–          Fellowship: Adult Reconstruction, Harvard University

Todd Milbrandt

–          Fellowship: Pediatric Orthopaedics, Texas Scottish Rite

Eric Neff

–          After residency: Private Practice

 

Class of 2002

Krishna Mauik

–          Fellowship: Sports, University of Chicago

Nigel Azer

–          Fellowship: Adult Reconstruction, Harvard University

Louis Jordan

–          Fellowship: Adult Reconstruction, Hospital for Special Surgery

Frank Shen

–          Fellowship: Spine, Rush University

 

Class of 2001

  1. Bobby Chhabra

–          Fellowship:  Hand and Upper Extremity, The Hand Center of San Antonio

Hossein Etemad

–          Fellowship: Spine, UCLA

Bettina M. Gyr

–          Fellowship: Pediatrics, University of Utah

Todd Jarosz

–          Fellowship: Spine, University of Maryland

Timothy J. Micek

–          After residency: Private Practice

  1. Erik Westerlund

–          Fellowship: Spine, Thomas Jefferson University

 

Class of 2000

Christopher Hogan

–          Fellowship: Hand, Duke University

Hubert Gooch

–          Fellowship: Spine, The Maryland Spinal Reconstruction Center

Thomas McGovern

–          Fellowship: Adult Reconstruction, The Anderson Clinic (Alexandria, VA)

Thomas Whitman

–          After residency: Private Practice

Robert Zura

–          Fellowship: Trauma, Carolinas Medical Center

 

Class of 1999

Wallace L. Huff

–          After residency: Private Practice

Michael Devine

–          Fellowship: Hand and Upper Extremity, Indiana Hand Center

Mark D. Russ

–          Fellowship: Oncology, Dallas/Fort Worth

Michael E. Pannunzio

–          Fellowship: The Hand Center of San Antonio

Danny Mullins

–          After residency: Private Practice

 

Class of 1998

Brian E. Hakala

–          Fellowship: Pediatrics Orthopaedics, A. I. DuPont Hospital for Children (Wilmington, DE)

George A. Dahir

–          Fellowship: Sports Medicine, University of Virginia

Randolph B. Cook

–          After residency: Private Practice

Jack J. O’Shea

–          Fellowship: Sports Medicine, Methodist Sports Medicine Center (Indianapolis, IN)

Scott E. Urch

–          Fellowship: Sports Medicine, Methodist Sports Medicine Center (Indianapolis, IN)

Class of 1997

David Kowalk

–          Fellowship: Sports Medicine, New England Baptist Hospital (Boston, MA)

Donald A. DeGrange

–          Fellowship: Spine, UCLA

Olumide A. Danisa

–          Fellowship: Spine, Duke University

In Sok Yi

–          Fellowship: Hand and Upper Extremity, University of New Mexico

Douglas C. Wong

–          Fellowship: Spine, Lakewood Orthopaedic Clinic (Golden, CO)

 

Class of 1996

Ben W. Kittredge

–          Fellowship: Sports Medicine, Jefferson Medical College

Thorp J. Davis

–          Fellowship: Sports Medicine, Methodist Sports Medicine Center (Indianapolis, IN)

Richard E. Topping

–          After residency: Private Practice

Thomas M. Sweeney

–          Fellowship: Spine, University of Virginia

Lucas J. Pavlovich

–          Fellowship: Sports, Union Memorial Hospital (Baltimore, MD)